Inne możliwości

Wspólne wynajmowanie i tymczasowe lokum

Inne możliwości

 

Oprócz wynajmowania mieszkania na własny rachunek, istnieją inne korzystne opcje, zwłaszcza na początku pobytu.

Wspólnie wynajmowane mieszkania : Dla tych, którzy wybierają się sami do Niemiec, dobrym rozwiązaniem okazać się mogą WG's lub Wohngemeinschaften (wspólne wynajmowanie mieszkań), ponieważ płaci się niedużo i można poznać nowych ludzi. WG's jest popularne głównie wśród studentów i młodych pracowników, ale czasami można znaleźć 50-60 latków dzielących mieszkanie. W takim mieszkaniu kuchnia i łazienka są oczywiście wspólne, przeważnie też WG-Zimmer są nie umeblowane.

Tymczasowe kwatery: Jeśli zamierzasz niedługo pozostać w Niemczech, rozważ tymczasowe zakwaterowanie, które się również sprawdza w okresie przejściowym, zanim znajdziesz coś na stałe. W Niemczech, dzierżawcy często mają prawo odnajmować na niedługi okres ich mieszkania. Jako, że wielu młodych Niemców dużo podróżuje, jest to rozwiązanie dosyć popularne. Podnajem można zwykle znaleźć pod terminami Untermiete lub Zwischenmiete. Oznacza to, że umowa podpisywana jest z dzierżawcą, nie z właścicielem.

Mitwohnzentralen – szybki sposób na znalezienie mieszkania

Dobrym sposobem na znalezienie tymczasowego lokum jest skontaktowanie się z lokalnym Mitwohnzentrale , jeśli taki istnieje w twoim mieście. Te biura zajmują się poszukiwaniem umeblowanych pokoi w Wohngemeinschaften i umeblowanych mieszkań na okres od jednego miesiąca do roku. Pobierają one za swoje usługi opłatę (ok. 15% miesięcznej opłaty wraz z ogrzewaniem i podobnymi kosztami użytkowania sprecyzowanymi w umowie).

Do Mitwohnzentralen można się dodzwonić przez Europejskie Stowarzyszenie Współlokatorów (Ring Europäischer Mitwohnzentralen e.V. - REM) wykręcając ogólnodostępowy numer 19430 poprzedzony odpowiednim prefiksem (np. 030 19430 dla Berlina czy 0228 19430 dla Bonn) lub odwiedzając stronę internetową REM: www.mitwohnzentrale.de .

Poproś tam o przysłanie ci formularza dla szukających mieszkania ( Vermittlungsauftrag). Warto szukać mieszkania w wielu agencjach. Jednak nigdy nie należy wnosić żadnych opłat z góry, agencja ma prawo żądać zapłaty dopiero po zawarciu prawnie wiążącej umowy o wynajem.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: