Wprowadzenie

Niemiecki rynek telekomunikacyjny

Wprowadzenie

Państwowy monopol, Deutsche Telekom zdominował niemiecki rynek telekomunikacyjny dostarczając usługi w bardzo wysokich cenach i czasami dosyć kiepskiej jakości. Działo się tak aż do 1998 roku, kiedy zaczęła się jego stopniowa prywatyzacja, która pozwoliła na otwarcie się rynku dla konkurencji oraz kontrolę cen połączeń.

Mimo, że operatorem większości telefonów stacjonarnych pozostał Deutsche Telekom, konkurencji udało się wpłynąć na obniżkę cen, zwłaszcza na rozmówców międzymiastowych i międzynarodowych. Korzystać z usług innych operatorów można wybierając odpowiedni prefiks przed numerem docelowym (więcej szczegółów znajdziesz w naszym dziale call by call ).

Za rozmowy telefoniczne płaci się za minutę połączenia, nawet za rozmowy miejscowe ( das Ortsgespräch). To tłumaczy, dlaczego Niemny nie spędzają tyle czasu na telefonie co inne narodowości, na przykład Amerykanie. Jeśli więc jesteś gościem niemieckiej rodziny, postaraj się nie przeciągać zbyt długo rozmów telefonicznych, nawet jeżeli dzwonisz do kolegi, który mieszka za rogiem.

Opłaty są bardzo zróżnicowane, w zależności od pory dnia i odległości. Rozmowy są dużo tańsze między 18:00-09:00 i cały dzień w weekendy i święta narodowe. Najtańsze są jednak od 21:00 do wczesnych godzin rannych, zwłaszcza te międzymiastowe.

Są również zniżki na rozmowy międzynarodowe do niektórych krajów, o określonych porach dnia. Dotyczy to telefonów stacjonarnych, jako że telefonia komórkowa rządzi się innymi prawami i rozmowy są zwykle droższe.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: