Nawiązywanie połączeń

Wskazówki do użytkowania telefonu w Szwajcarii

Z telefonu w Szwajcarii korzystasz w ten sam sposób, co w innych krajach. Masz możliwość inicjowania połączeń w budce telefonicznej, na poczcie, lub za pomocą linii prywatnych.

Niemal do wszystkich krajów możesz połączyć się bezpośrednio. W niektórych tylko przypadkach musisz zadzwonić pod numer 1141 i poprosić o połączenie. Ten numer służy również jako informacja międzynarodowa i za jego pomocą możesz zamówić rozmowę na koszt adresata.

Wybieranie numerów

Wybieranie numerów w Szwajcarii na początku być nieco kłopotliwe. Wszystkie numery szwajcarskich telefonów składają się z dwu- lub trzycyfrowych numerów kierunkowych poprzedzających właściwy numer siedmiocyfrowy. Wybierając połączenia w obrębie Szwajcarii zawsze musisz wybrać przed numerem kierunkowym „0” (np. 01 do Zurychu lub 022 do Genewy), nawet jeśli jesteś w tym samym kantonie co Twój rozmówca. Dzwoniąc z zagranicy, należy wybrać numer dla połączeń międzynarodowych (00 w większości krajów świata, 011 z Ameryki Północnej), a następnie kod Szwajcarii (+41) i numer kierunkowy bez „0”. Na przykład wybierając numer lokalny w Genewie musisz:

Numery usługowe oraz Premium

Należy uważać na liczne numery usługowe, rozpoczynające się specjalnymi prefiksami. Niektóre z tych przefiksów oznaczają bardzo wysokie koszty połączeń (do 4,50 CHF za minutę!), więc bądź bardzo ostrożny, zanim się na nie zdecydujesz. Zwróć uwagę na najczęściej występujące prefiksy:

155 lub 0800: Są to bezpłatne numery używane przez firmy i organizacje.
156, 157 i 0900, 0901: Są to numery o podwyższonej opłacie, które mogą kosztować między 0,30 a 4,50 franków szwajcarskich za minutę połączenia. Numery te są używane przez niektórych specjalnych klientów, ale również przez serwisy pornografii, astrologii i inne tego typu "rozrywki".
076, 078 i 079: To są prefiksy numerów komórkowych.

Ostatnia wskazówka

Zanim wykonasz połączenie, najpierw zerknij na zegarek. Szwajcarzy chodzą do łóżka bardzo wcześnie (aby mogli rozpocząć pracę jak najszybciej następnego dnia) – niezapowiedziane telefony po 21-szej uchodzą za niegrzeczne.


www.justlanded.com © 2003-2020 Just Landed