Wybór

Co należy rozważyć przy podpisywaniu umowy o telefon komórkowy?

Jeśli nie masz doktoratu z fizyki jądrowej, zrozumienie planów taryfowych różnych dostawców może być prawdziwym wyzwaniem.

Większość planów taryfowych jest skomplikowana i często ma na celu zdezorientowanie klienta, ale następujące wskazówki powinny Ci pomóc:

Zadaj sobie pytanie, kiedy dzwonisz (rano, w dzień lub wieczorem). Telefony na kartę bądź na kontrakt naliczają ceny połączenia według stawki godzinowej obądź mają uniwersalne ceny.

Stawka godzinowa dzieli dzień na kilka segmentów o różnych cenach połączeń za minutę. Ceny są znacznie niższe wcześnie rano i pod koniec dnia niż w czasie godzin pracy.

Stawka uniwersalna oferuje jedną cenę połączeń bez względu na czas jego wykonywania.

Zadaj sobie pytanie, gdzie dzwonisz najczęściej (telefony stacjonarne czy komórkowe). Istnieją różne stawki w zależności od tego, czy dzwonisz na telefon stacjonarny, na komórkę z tej samej firmy i na telefony komórkowe podlegające innym operatorom. Rozmowy z telefonami tego samego operatora są najtańsze podczas gdy połączenia z telefonami komórkowymi konkurencji są najdroższe, więc może warto dowiedzieć się, z czyich usług korzystają osoby, z którymi będziesz najczęściej w kontakcie.

Na kartę czy na abonament?

Jak w wielu innych europejskich krajach przy wyborze telefonu komórkowego decydujesz się na umowę na kartę, bądź na abonament.

Telefony na kartę: Telefon na kartę to bardzo elastyczne rozwiązanie, ponieważ płaci się za tyle, ile się używa. Jeśli w danym momencie potrzebujesz więcej czasu na rozmowy, po prostu kupujesz nową kartę, by doładować swoje konto.

Stawki za połączenia dla telefonów na kartę znacznie się obniżyły na przestrzeni lat. W niektórych przypadkach są one nawet niższe niż ceny obowiązujące telefony na abonament. Dzieje się tak dzięki pojawianiu się nowych usługodawców, takich jak M-Budget-Mobile, Coop Mobile.

yallo nie rozróżnia między Europą a resztą świata. Nasze ceny są korzystne w całym kraju i za granicą. Pamiętaj: rozmowy telefoniczne za granicą są tańsze od krajowych. Zajrzyj na www.yallo.ch, aby sprawdzić obecne stawki.

Abonament: Inną opcją jest podpisanie umowy na abonament. Oprócz konieczności regularnego płacenia rachunków, telefony na abonament mają wiele zalet : opłaty za rozmowy są czasem dużo niższe, i można dostać bardzo dobry i nowy telefon za niewielką opłatą. Zanim jednak podejmiesz decyzję, upewnij się, że przeczytałeś wszystkie warunki jak na przykład o miesięcznych opłatach ( Grundgebühr - prix mensuel), opłacie aktywacyjnej ( Verbindungskosten - coût de connexion) i minimalnym miesięcznym rachunku ( Minimalumsatz - consummation minimum). Długość standardowej umowy wynosi rok badź dwa lata. Jeśli się z niej wycofasz, prawie zawsze będziesz musiał zapłacić karę. Jeżeli nie jesteś pewien, jak długo zostaniesz w Szwajcarii, telefon na abonament może nie być rozwiązaniem dla Ciebie.

Telefony promocyjne:

Wszyscy operatorzy oferują telefony promocyjne. Jednak zdecydowanie się na taki telefon zazwyczaj oznacza minimalny okres umowy przez minimum rok lub dwa. Jeśli wyprowadzisz się z Szwajcarii póki umowa jeszcze nie wygasła, będziesz zobowiązany do dalszego płacenia rachunków.


www.justlanded.com © 2003-2020 Just Landed