Nauka

Szkoły, wskazówki i wymiany językowe

Mimo, że wielu obcokrajowców pracuje w Szwajcarii w języku angielskim, tylko znajomość języków lokalnych pozwoli Ci dobrze wejść w nową kulturę wokół ciebie.

Jeśli mieszkasz w francuskojęzycznej części Szwajcarii, nauka języka francuskiego jest absolutną koniecznością, ponieważ wielu ludzi nie będzie potrafiło lub po prostu nie lubi mówić po angielsku (Genewa ze swoją międzynarodową populacją jest oczywiście wyjątkiem). Na obszarach niemieckojęzycznych, wielu ludzi mówi po angielsku, ale znajomość języka niemieckiego będzie z pewnością zwiększać możliwości komunikacji w codziennych aspektach życia.

Gdziekolwiek jesteś, gorąco zachęcamy do zapoznania się z co najmniej podstawami języka miejscowego. Istnieje wiele sposobów skutecznego uczenia się języka obcego - od książek po filmy i kursy online.

Mimo ogłoszeń typu "nauczyć się innego języka w 30 dni", nie istnieją żadne realne skróty do płynnej znajomości mówienia i pisania . Jednak nasze porady mają na celu uskutecznić Twą naukę – nie ważne, czy uczysz się niemieckiego, francuskiego lub włoskiego.

Zacznij od siebie!

Najlepsza radą, aby porządnie zagłębić się w języku to ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć! Jeśli możesz odciąć się od wszystkiego,poza nowym językiem na dany okres czasu, to może to być naprawdę pomocne. Czytaj gazety i czasopisma, oglądaj telewizję i filmy i słuchaj radia. Zbierz jak najwięcej osobistych kontaktów z ludźmi. Gawędź z sąsiadami, sklepikarzami, barmanami itp. - każda taka rozmowa jest dobrą metodą na uzyskanie pewnej wprawy. Im bardziej jesteś zmuszony do używania lokalnego języka, a mniej możesz korzystać z ojczystego, tym szybciej się nauczysz. Zapamiętywanie gramatyki jest wspaniałe, ale nic nie zastąpi praktycznego doświadczenia.

Telewizja to chyba najszybszy sposób, aby zwiększyć poziom rozumienia ze słuchu. To nic nie kosztuje i masz gwarancję, że usłyszysz osoby mówiące w sposób naturalny (i szybko). Im więcej słuchasz i oglądasz, tym szybciej zobaczysz, jak podchwytujesz słowa i zwroty. Będziesz zaskoczony, jak wiele można dowiedzieć się w sposób, który jest „stosunkowo” bezbolesny.

Kursy językowe

Na dobry początek wielu ludzi rozpoczyna kurs językowy. Szkoły językowe ( Sprachschule - academie de langues) występują we wszystkich miastach w Szwajcarii. Wiele miast oferuje kursy języka niemieckiego w Volkshochschulen (universités populaires), które są szkołami dla dorosłych. Być może w Twojej okolicy znajduje się międzynarodowe centrum kulturalne oferujące kursy językowe. Komercyjne szkoły językowe oferujące kursy można znaleźć w Książkach Telefonicznych (Pages Jaunes).

Różnice cen występujące między różnymi kursami językowymi i szkołami nie zawsze są oznaką wysokiej jakości. Przy wyborze kursu pod uwagę powinny być brane liczba godzin zajęć i liczba osób w grupie. Jeśli chcesz zdobyć podstawową wiedzę o języku w krótkim czasie, rozważ intensywne kursy, które dadzą Ci "kopniaka na zachętę". W przeciwnym razie, to na ogół poleca się intesywną naukę rozłożoną na dłuższy okres czasu.

Prywatne lekcje

Jeśli Twój czas jest ograniczony lub pomysł na kurs językowy Ci nie podoba, możesz wziąć prywatnye korepetycje. Choć wiele zależy nauczyciela, to jest to bardzo dobry sposób na naukę. Jest także zazwyczaj najdroższą metodą nauki i pamiętaj, że szwajcarskie płace są bynajmniej nie niskie.

Większość szkół językowych może zorganizować prywatne lekcje, ale zazwyczaj znacznie taniej jest skontaktować się z prywatnym nauczycielem bezpośrednio. Jakość zależy od umiejętności i doświadczenia nauczyciela. Może to mieć duży wpływ na postęp, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Przy wyborze należy się upewnić, czy czujesz się komfortowo z daną osobą i ocenić sposób ich nauczania. Jeśli uważasz, że nie dogadasz się z nauczycielem, nie bój się go zmienić.

Wymiany językowe

Wymiany językowe (Sprachaustausch, Tandem - échange de langues) to dobra metoda na darmową praktykę z danego języka. Polegają one na umówieniu się z lokalną osobą, które chce nauczyć się Twojego języka. Rozmawiacie i uczycie się w dwóch językach, pomagając sobie wzajemnie. Jest to również doskonały sposób na poznawanie nowych ludzi i przyjaciół. Większość uniwersytetów i szkół językowych sporządza listy potencjalnych lokalnych kandydatów na wymianę językową lub ma tablicę ogłoszeń z tandemami.


www.justlanded.com © 2003-2021 Just Landed