Praca dla studenta

Jak sfinansować swoje studia w Niemczech

Wielu studentów pracuje w niepełnym wymiarze godzin, by opłacić swoje studia i studenci zagraniczni mają takie samo prawo bez potrzeby ubiegania się o pozwolenie na pracę.

Czas pracy studenta jest jednak ściśle ograniczony do 90 dni w roku, lub określonej liczby godzin tygodniowo. W niektórych landach dozwolona jest praca w czasie dni wolnych od nauki.

Typowa praca dla studenta to praca w barach, biurowa, kurierska, jako taksówkarz (potrzebne specjalne pozwolenie) jako hostesa na targach (dobrze płatne) czy sprzątanie ulic zimą. Przeciętna zapłata to 6-15€ za godzinę. Propozycje pracy można znaleźć na internetowych stronach gazet, przez stowarzyszenia studenckie i na uczelniach.

Wielu niemieckich studentów, w zakresie studiów organizuje sobie staże podczas wakacji letnich lub zimowych. To okazja by zdobyć pierwsze doświadczenie i bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą. Osoby, które ukończywszy studia nigdy nie pracowały w “prawdziwym świecie‿ mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy.

Uniwersytety często pomagają w znalezieniu odpowiedniego stażu, najczęściej na letnie wakacje.

Są też czasopisma dla studentów i młodych pracowników zajmujące się przebiegiem ich dalszej kariery zawodowej jak np. Junge Karriere. Na ich stronach internetowych można znaleźć informacje o perspektywach zatrudnienia w różnych branżach, targach pracy, porady w pisaniu CV, wyszukiwarki ofert pracy, listę tzw. "łowców głów"- www.jungekarriere.com .

Jeśli dostaniesz ofertę stałej pracy po skończeniu studiów w Niemczech, nie zapomnij że nie możesz tam zostać ze studencką wizą. Oficjalna procedura wymaga powrotu do kraju i ubiegania się o wizę pobytową i pozwolenie na pracę. Jeśli jednak twojemu pracodawcy zależy, abyś rozpoczął pracę jak najszybciej, można uniknąć powrotu zatrudniając prawnika, który w twoim imieniu złoży odpowiedni wniosek.


www.justlanded.com © 2003-2021 Just Landed