Otwarcie rachunku

Jak otworzyć konto w szwajcarskim banku?

Otwarcie rachunku

Jeśli planujesz pozostać przez dłuższą chwilę w Szwajcarii, jednym z Twoich priorytetów powinno być otworzenie konta w banku szwajcarskim. Będzio ono potrzebne do wielu transakcji, w tym uregulowania czynszu i otrzymywania wynagrodzenia.

Otworzenie rachunku to bardzo prosty proces. Idź po prostu do wybranego banku i poproś o założenie konta. Możesz wybrać spośród danych typów rachunków:

  • Rachunek bieżący – praktyczny w codziennym zarządzaniu Twoimi pieniędzmi, ale wypłaca niewielkie odsetki.
  • Rachunek płacowy - ( Lohnkonto - compte salaire) wypłaca nieco większe odsetki niż rachunek bieżący, ale nie otrzymujesz książeczki czekowej bądź innych usług.
  • Rachunek oszczędnościowy - ( Sparkonto – compte de livret) oferuje wyższe odestki, ale nie jest zbyt uzyteczny przy wielu transakcjach.

  Możesz otworzyć konto walutowe w Szwajcarii, jednak zwykle nie wypłacają one odsetek. Frank szwajcarski jest jedną z najbardziej stabilnych walut na świecie (od innych walut wyróżnia ją fakt, że ciągle ma pokrycie w złocie), więc ryzyko posiadania tej waluty jest niższe niż w wielu innych przypadkach.

Wiele banków ma specjalne rodzaje kont, które nie należą do określonej kategorii – pamiętaj jednak, że koszty ich utrzymania mogą się znacznie różnić. Najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do kilku banków po pełnr informacjr i porównanie różnych ofert.

Konta studenckie

  Dla studentów i młodych ludzi dostępne są zazwyczaj specjalne konta bez opłat za prowadzenie rachunku. Rozejrzyj się i poproś w banku o taką specjalną ofertę

Wyciągi bankowe są zazwyczaj wydawane co miesiąc. Z rachunku płatniczego otrzymuje się kwartalne deklaracje. Pod koniec roku prawdopodobnie otrzymasz listę wszystkich opłat bankowych, odsetek i pobieranych podatków. Wszystkie informacje, banki szwajcarskie mogą być wydawać w języku angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim.

Karty płatnicze

W przypadku większości rachunków, otrzymasz bezpłatną kartę płatniczą (Bankkarte - carte bancaire). Ta karta może być stosowana do wypłat gotówki z bankomatów oraz innych transakcji w punktach samoobsługowych Twojego banku.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: