Usługi

Czeki, karty kredytowe i wymiana waluty

Usługi

Użycie czeków czy kart kredytowych jest zaskakujące niskie w Szwajcarii. Szwajcarzy lubią gotówkę i są przyzwyczajeni do używania jej w większości codziennych zakupów.

Najpopularniejszą kartą kredytową w Szwajcarii jest Eurocard, która jest wydawana przez większość banków. Visa, Diners Club i American Express są również dostępne. Eurocard kosztuje ok. 50 CHF za miesiąc. Miesięczna opłata za karty Visa lub American Express jest zwykle wyższa.

Oczywiście, możesz oczywiście używać karty kredytowej lub debetowej wystawionej poza Szwajcarią. Bankomaty szwajcarskie obsługują najbardziej popularne typy kart (Visa, Mastercard, Maestro, Cirrus, itp.). Pamiętaj, że mogą być pobierane opłaty za wypłacanie pieniędzy, możliwe jest występowanie dziennego maksimum pobieranej gotówki, a także kurs wymiany nie musi być korzystny. Jeśli zamierzasz pozostać w Szwajcarii na dłużej, może być wygodniej przenieść pieniądze do szwajcarskiego konta, abyś wszystkie transakcje lokalne i sprawozdania otrzymywał bezpośrednio od szwajcarskiego banku.

Waluta

  Walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski ( Schweizer Franken - franc suisse), którego skrótem jest CHF bądź Sfr. Franka szwajcarskiego wyróżnia spośród głównych walut to, że nadal ma pokrycie w złocie. W swobodnym obiegu dostępny od 1973 roku i jest jedną ze światowych walut rezerwowych. Jeden frank dzieli się na 100 centów (Rappen - centime).

Franki szwajcarskie można łatwo wymienić w większości zagranicznych banków, bankomatów, w centrach handlowych i na lotniskach. Jeśli przesyłasz pieniądze za granicę, czasem można zrobić to po lepszym kursie na poczcie niż w banku.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: