Firmy oferujące przeprowadzki

Jak z nimi współpracować?

Firmy oferujące przeprowadzki

Jeżeli zamierzasz skorzystać z usług firmy transportowej, weź pod uwagę, że cena i jakość usług jest niezwykle zróżnicowana. Musisz także dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz od takiej firmy.

Zanim zaczniesz dzwonić i wypytywać o ceny, powinieneś zorientować jak wiele rzeczy będziesz miał do przetransportowania. Jeżeli nie jest ich zbyt dużo – może lepiej przewieźć je na własną rękę? W przeciwnym wypadku dokonaj dokładnej selekcji, co zamierzasz zabrać, gdyż przedsiębiorstwa pobierają opłaty za każdy metr kwadratowy.

 

Wycena usługi

Wbrew obiegowej opinii, firmy zapewniające przeprowadzki wcale nie są drogie (w każdym razie nie wszystkie). Obliczając cenę usługi, przedsiębiorstwa biorą pod uwagę kilka rożnych czynników:

 • Rozmiar ładunku
 • Odległość
 • Rodzaj ładunku
 • Potrzebną liczbę pracowników

 

Opracuj inwentarz

Aby uzyskać dokładną wycenę od firmy, musisz przedstawić jej dokładny spis przedmiotów, które zabierasz. Często proponują one wcześniejszy przyjazd do twojego domu i oszacowanie rozmiaru ładunku. Nie jest to niezbędne, gdyż przedsiębiorstwa na ogół mają doświadczenie w tej dziedzinie, i potrafią określić przybliżone rozmiary ładunku. Mając pełen inwentarz, na pewno będzie ci łatwiej. Na ogół spis rzeczy powinien zawierać następujące elementy:

 1. Firma musi znać dokładnie wszystkie przedmioty, które zabierasz, najlepiej także opisać ich rozmiary. Pamiętaj, aby zaznaczyć takie obiekty jak fortepiany (czasem potrzeba nawet trzech mężczyzn, żeby je przenieść), stoły do bilarda, kosiarki i inne duże, delikatne i generalnie nietypowe przedmioty.
 2. Jeżeli któreś z tych przedmiotów są ubezpieczone, poinformuj ubezpieczyciela, że firma transportowa obchodziła się z nimi ostrożnie
 3. Pomocnym jest także ponumerowanie pudełek i określenie, gdzie dokładnie dane pudełko ma zostać zaniesione.

Dzięki inwentaryzacji swojego dobytku masz także okazję uniknąć zabierania niepotrzebnych rzeczy. Kiedy stworzysz listę, warto się zastanowić, czy wszystko będzie ci naprawdę potrzebne. Przeprowadzka to dobra okazja do weryfikacji swojego stanu posiadania.

Prawdopodobnie nie masz pojęcia, jaką przestrzeń może zając twój dobytek, a tym bardziej w jaki sposób firmy przygotowują swoje wyceny. Być może myślisz jednak, że mając 35m3 możesz zadeklarować, że masz 31m3 i nikt się nie zorientuje. Zdecydowanie radzimy jednak unikać takich praktyk. W tym przypadku, dodatkowe 4m3 nie zmienią znacząco ceny (szczególnie, jeżeli firma pobiera także opłaty za czas ładunku i rozładunku). Co więcej, na ogół przedsiębiorstwa są przyzwyczajone do tego typu sytuacji i potrafią sobie w nich radzić. W dniu przeprowadzki mogą na przykład od ciebie zażądać wyższej opłaty ze względu na inny zakres umowy, niż zawierała początkowa wycena. Kiedy twoje rzeczy są załadowane do ciężarówki, nie masz zbyt dużego pola do negocjacji. W najgorszym wypadku, może się okazać, że w ciężarówce nie ma miejsca na dodatkowe przedmioty.

Aby uzyskać wycenę musisz:

 1. Zrobić listę wszystkich rzeczy, które przewozisz.
 2. Zmierzyć duże obiekty i obliczyć ich wymiary w metrach kwadratowych.
 3. Oszacuj ile dodatkowych pudełek do przewożenia drobniejszych przedmiotów będziesz potrzebować.
 4. Podsumuj wszystkie dane!

Weź także pod uwagę, że nie tylko ładunek i odległość warunkują cenę transportu. Musisz poinformować firmę o wszystkim, co może mieć jakiś wpływ na pracę firmy. Jeżeli przeprowadzasz się z lub do mieszkania, musisz zaznaczyć, ile stopni pracownicy będą mieli do pokonania, czy jest winda, rozmiary klatki schodowej. Weź także pod uwagę dostępność i rodzaj dróg, po których firma będzie musiała dojechać. Rozważ wszystko, co potencjalnie może wpłynąć na pracę firmy.

 

Jaką firmę wybrać?

Kiedy już wiesz, co zabierasz, możesz zebrać oferty różnych firm. Jeżeli chcesz przeprowadzić się najtaniej jak się da, rozglądaj się pośród małych firm, jednak nie oczekuj żadnych dodatkowych usług.

Jeżeli obawiasz się, że firma na przykład odjedzie z twoim dobytkiem i nigdy więcej już go nie zobaczysz, to taki obrót spraw jest raczej niemożliwy. Jednak aby mieć pewność, sprawdź, czy przedsiębiorstwo ma akredytację stowarzyszenia, zrzeszającego firmy transportowe. Zdarzało się niektórym klientom, że ich rzeczy były zniszczone, czegoś brakowało, dodatkowe opłaty nagle stały się bardzo wysokie albo po prostu usługi przedsiębiorstwa były na kiepskim poziomie (spóźnienia, zmiany umówionych dat w ostatniej chwili etc.).

Niektóre firmy oferują usługi grupowe – co oznacza, że firma posiada określoną przestrzeń, którą najpierw musi wypełnić w całości, a dopiero później dowieźć do określonej lokalizacji. Może się okazać, że w ten sposób twoje rzeczy będą przyjeżdżały tygodniami a nawet miesiącami, jednak ta forma przeprowadzki jest tańsza. Jakiejkolwiek firmy byś nie wybrał, pamiętaj, żeby się targować. Nawet sobie nie wyobrażasz, jak dużo można w ten sposób zaoszczędzić.

Oprócz ceny, ważny jest także zakres usług, jakie firma zapewnia. Niektóre tylko załadują i rozładują twoje rzeczy, inne je spakują, przetransportują i wypakują, podczas, kiedy ty będziesz wydawać im polecenia, leżąc na kanapie. Są jeszcze takie, które zapewniają nawet sprzątanie. Sprawdź, czy firma dostarcza pudełka i pojemniki na twoje rzeczy. Koniecznie dowiedz się, czy przedsiębiorstwo transportuje zwierzęta, albo takie obiekty jak fortepiany, czy bardzo kruche przedmioty (kandelabry, wazy etc.). Upewnij się, czy firma gwarantuje jakieś rekompensaty w przypadku zniszczenia jakiejś części twoich rzeczy.

 

Ubezpieczenie na czas przeprowadzki

Jeżeli masz jakieś delikatne przedmioty lub szczególnie wartościowe, bezzwłocznie ubezpiecz cały ładunek. Nie zapominaj, że większość ubezpieczycieli zgodzi się na polisę tylko pod warunkiem, że firma transportowa zapakuje twoje rzeczy. Koszt ubezpieczenia wynosi zazwyczaj 1-2% od wartości ładunku.

Ubezpieczenie swojego dobytku w tej samej firmie, która zapewnia transport nie jest najlepszym pomysłem, gdyż bez problemu może ona odrzucić wszelkie twoje skargi. Powinieneś także zrobić zdjęcia swoich rzeczy, zanim je zapakujesz, jako dowód zniszczenia jakiegoś obiektu podczas transportu.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: