Zrób to sam

Jak zaplanować przeprowadzkę za granicę?

Zrób to sam

Jeśli masz mały bagaż, nie ufasz firmom transportowym bądź zwyczajnie szkoda Ci pieniędzy, możesz przetransportować wszystko za granicę na własną rękę. Weź jednak pod uwagę wszelkie utrudnienia związane z samodzielną przeprowadzką

Najważniejsze jest ustalenie, co powinieneś ze sobą zabierać. Pomyśl o tym, zanim zaczniesz się pakować. Czy naprawdę wszystko jest Ci potrzebne? Pamiętaj, że transport każdego metra sześciennego kosztuje, więc chyba nie chcesz płacić za przewóz niepotrzebnych śmieci. Rozwiązaniem może być sprzedaż starych rzeczy (dzięki czemu możesz zdobyć sporo pieniędzy, które na pewno przydadzą się podczas przeprowadzki), zastanów się także nad rozdaniem rzeczy przyjaciołom czy oddaniem ich do depozytu.

Kiedy już ograniczysz do minimum ilość rzeczy, które zabierasz, pomyśl nad środkiem transportu. Pamiętaj o ograniczeniach bagażowych w przypadku podroży samolotem, autobusem, pociągiem czy nawet własnym samochodem. Możesz wynająć mały pojazd dostawczy za cenę dużo niższą niż zapłaciłbyś firmie transportowej. W wielu państwach zwykłe prawo jazdy wystarcza, aby prowadzić samochód o wadze do 7,5 tony. Upewnij się, że jest to możliwe także w państwach, przez które będziesz przejeżdżać.

Oczywiście pakowanie i wypakowywanie będziesz musiał załatwić na własną rękę, może to oznaczać naprawdę dużo pracy. Upewnij się, że masz wystarczająca ilość papieru do pakowania, pudełek i taśmy klejącej. Pamiętaj, że nie możesz włożyć delikatnych przedmiotów do pudeł, a musisz je złożyć do specjalnych opakowań. Jeżeli nie poprosisz o pomoc swoich przyjaciół, przeprowadzka może ci zająć kilka dni czy nawet tygodni. Weź także pod uwagę wszelkie przeszkody w postaci schodów, wąskich korytarzy, kiepskich dróg etc.

Jeśli uważasz, że pojazd dostawczy o pojemności 7,5 tony to za mało, rozważ opłacenie firmy transportowej. Kilka kursów w obie strony może być bardzo męczących, jeśli Twój nowy dom jest daleko, a koszt wynajęcia samochodu może być wtedy wyższy niż gdybyś zdecydował się skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Pamiętaj również, że w czasie twojej przeprowadzki, która może trwać długo, nie będziesz mógł iść do pracy. W dodatku nie zapominaj, że prawdopodobnie, twoje ubezpieczenie nie obejmuje czasu transportu.

Jednak jeżeli masz czas, energię i chęć – nie wahaj się i sam zorganizuj swoją przeprowadzkę – to mimo wszystko są Twoje rzeczy!

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: