Przeprowadzka

Sprawy dnia codziennego

Przeprowadzka

 

Wprowadzając się do nowego mieszkania musisz zdawać sobie sprawę, że być może nie wszystko w Niemczech działa jak u nas w kraju. Oto lista kilku rad i wskazówek, które mogą być ci pomocne.

Woda: Za wodę płaci się zwykle według zużycia i zawarta jest w czynszu. Woda w Niemczech jest przeważnie twarda, ale istnieje też wiele filtrów oczyszczających ją z wapnia ( Kalk), który zostawia osad na naczyniach, garnkach czy grzałkach.

Prąd i gaz: Każdy lokator musi wybrać dostawcę prądu I / lub gazu, właściciel, dozorca czy zarządca domu na pewno podpowiedzą, jak i gdzie to zrobić.

Stawki za elektryczność w Niemczech należą do najwyższych w Europie. Najłatwiej jest korzystać z usług lokalnego dostawcy, chociaż można wybrać jednego z wielu konkurencyjnych.

Niektórzy dostawcy oferują zniżki nocą ( Nachttarif), możesz również wybrać pomiędzy elektrownią ekologiczną, przyjazną środowisku, a nuklearną. Centra obsługi klienta udzielają informacji o rodzaju i cenach elektryczności, podobnie jak strony internetowe: www.billig-strom.de , www.stromtarife.de  i www.stromtip.de .

Napięcie prądu: 220 volt - 50 Hz AC. Standardowe, dwubolcowe wtyczki będą pasowały do gniazdek.

Ogrzewanie olejowe i na węgiel: koszty centralnego ogrzewania wliczone sa do czynszu. Indywidualne ogrzewanie gazowe, olejowe czy na węgiel jest dodatkowym kosztem i odpowiada za nie sam lokator, o ile nie sprecyzowano inaczej w umowie ( że np. zawiera się ono w Warmmiete).

Segregacja śmieci

Wysoka świadomość ekologiczna w Niemczech sprawia, że prawie wszyscy segregują tam śmieci. Zwykle przed każdym budynkiem, rozstawione są odpowiednie pojemniki, gdzie wrzuca się oddzielnie papier, szkło czy plastik. Opakowania mają często Grüner Punkt ,symbol potwierdzający, że nadają się do ponownego przetworzenia. Pozostałe śmieci to Restmüll , które nie pasują do żadnej kategorii.

Chemikalia: Wszystkie odpadki zawierające szkodliwe substancje (jak baterie, farby, lodówki), nie mogą trafić do zwykłego kosza na śmieci i przeważnie odbiera je oddzielnie ta sama firma, odpowiedzialna za wywóz śmieci. Baterie można też oddawać w dużych sklepach elektronicznych lub supermarketach.

Duże śmieci: Stare meble, stare sprzęty elektroniczne, klasyfikowane jako Sperrmüll czyli śmieci wielkogabarytowe są również odbierane przez firmy zajmujące się wywozem śmieci w wyznaczone dni. Czasami można ustalić z firmą własną datę.

Ubrania : Stare buty i ubrania zbierane są do odpowiednich kontenerów na terenie całych Niemiec. Kilka razy do roku trafiają one do Czerwonego Krzyża I innych organizacji charytatywnych. Ich adresy znajdziesz w każdej książce telefonicznej.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: