Dostęp do Internetu

Jak uzyskać dostęp do Internetu w domu

Dostęp do Internetu

 

Na rynku niemieckim działa wielu dostawców usług telekomunikacyjnych i internetowych. Jeśli zostajesz na dłużej, na pewno dostaniesz od nich niejedną płytę, czy inne materiały reklamowe! Poza tym, wszystkie szkoły i uniwersytety mają dostęp do Internetu.

Podłączenie do Internetu jest dosyć proste w Niemczech, masz do wyboru: połączenie przez linię telefoniczną dial-up, ISDN, DSL i stałe łącze. Na zainstalowanie szybkiego łącza jak np. DSL, trzeba jednak poczekać trochę dłużej.

Dostęp telefoniczny Dial-up

Większość dostawców usług internetowych oferuje dwa typy dostępu:

  • naliczanie minutowe, płacisz tyle, ile zużyjesz
  • pakiety na określoną ilość godzin płatne miesięcznie (cena najmniejszego to około 15€ miesięcznie)

Obydwie linie, analogowa i ISDN nadają się do uzyskania połączenia z Internetem. ISDN daje szybszy dostęp 64 kbps (lub 128 kbps, jeśli użyjesz obu linii naraz). Miesięczna opłata za linię ISDN jest nieco wyższa i będziesz potrzebował specjalnego modemu ISDN. Więcej informacji uzyskasz odwiedzając nasz dział linie telefoniczne.

Stawki za dostęp do Internetu bardzo się różnią w zależności od firmy dostarczającej te usługi, dlatego lepiej się wcześniej zorientować na rynku. Czasami nie trzeba nawet podpisywać żadnej umowy, wystarczy zadzwonić i zamówić usługę. Przeciętny koszt to 0.015 Euro za minutę. Cena zawiera też koszt połączenia telefonicznego i jest niższa od opłaty za minutę rozmowy miejscowej. Opłatami za Internet zostanie co miesiąc obciążony twój rachunek telefoniczny. Dokładne porównanie planów taryfowych znajdziesz na stronie www.billiger-surfen.de .

Są też dostawcy tzw. pełnego serwisu jak np. AOL i T-Online. Ich usługi są jednak w praktyce nieco droższe i mało użyteczne dla osób słabo znających język, jako że całe oprogramowanie jest w języku niemieckim.

Szybki dostęp (DSL)

Jeśli potrzebujesz dostępu do Internetu o większej szybkości, rozważ założenie DSL (Digital Subscriber Line). Daje on 30-krotnie większą szybkość dostępu od linii analogowej (do 1536 kbps danych odbieranych i 256 wysyłanych).

DSL nie wymaga żadnej wymiany kabli telefonicznych w domu, możesz ewentualnie potrzebować łącza do komputera i modemu, ale tym też zajmie się dostawca. Zostanie to uwzględnione na twoim rachunku telefonicznym. Przykładowe ceny z marca 2004 to:

  • jednorazowa opłata aktywacyjna 99.95 €, którą Deutsche Telekom pobiera za podłączenie usługi ( niezależnie od dostawcy połączenia DSL)
  • dodatkowa miesięczna opłata pobierana przez Deutsche Telekom, około 10 € (zależnie od rodzaju linii)
  • miesięczna opłata dla dostawcy usługi. To około €25-€30 za stałe łącze. Istnieją tańsze taryfy o mniejszej szybkości i w ograniczonych porach dostępu..

Nie daj się zwieść reklamom obiecującym ‘DSL za jedyne 10€ za miesiąc’. Taka cena może jedynie zawierać opłatę dla dostawcy usługi. Z tego, co napisane małym drukiem dowiesz się, że zawsze obowiązuje dodatkowa opłata dla Deutsche Telekom!

Jeśli zamówisz usługę przez telefon na linię analogową lub ISDN w tym samym czasie, co o szybkie DSL, usługa DSL zostanie włączona dużo później (ok. miesiąca). Opóźnienie spowodowane jest właśnie przez Deutsche Telekom, niezależnie od twojego dostawcy tej usługi..

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: