Koszty utrzymania

Ile będzie Cię kosztować utrzymanie nieruchomości?

Koszty utrzymania

Zakup nieruchomości nie jest jedynym wydatkiem mieszkaniowym, z którym będziesz musiał się skonfrontować w Szwajcarii. Codziennie koszty utrzymania także mogą być ciężarem Podatki i bieżące rachunki muszą być regulowane na bieżąco, a często bywają dość kosztowne.

Podatek od posiadanego majątku

Podatek od posiadanego majątku jest ustalany przez wszystkie kantony na podstawie wartości netto aktywów danej osoby, najczęściej w przedziale 0,2% do 0,5% wartości, chociaż może się różnić w poszczególnych kantonach. Aktywa są wyceniane według ich wartości rynkowej, a tym samym różnią się znacznie z roku na rok. Wszelkie długi, pożyczki lub kredyty hipoteczne podlegają odliczeniu, co oznacza, że podatek majątkowy może być bardzo niewielki do czasu zakończenia spłaty kredytu.

Podatek od nieruchomości

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości położonej w Szwajcarii, będziesz musiał w swoim kantonie opłacać podatel od nieruchomości. Może on wynosić 0,05% do 0,3% w zależności od wartości nieruchomości.

Bieżące rachunki

Energia elektryczna, gaz i woda są zapewniane przez lokalne firmy. Gaz ziemny jest dostarczany w Szwajcarii za pomocą rur, ale rzadko się go używa w gospodarstwie domowym. Jednakże rynek ogrzewania przy użyciu gazu rośnie (jako że jest bardziej ekologiczny niż olej).

Zużycie wody może być obliczane przez miernik, lub według stałej stawki w zależności od wielkości domu i liczby zainstalowanych kranów. Ponieważ woda w Szwajcarii może być bardzo twarda, trzeba regularnie czyścić urządzenia, które jej używają (jeśli nie chcesz być zmuszonym do inwestowania w nową pralkę co rok). Ogólnie rzecz biorąc, woda w Szwajcarii jest tańsza niż w pozostałej części Europy.

Koszty energii elektrycznej różnią się w zależności od czasu konsumpcji, ceny zużycia są niższe podczas nocy w tygodniu, w sobotę po południu i całą niedzielę. Jeśli kupiłeś mieszkanie, gdzie pralki dzielisz z innymi lokatorami, mogą być odłączone w dni powszednie w godzinach lunchu w celu zachowania energii elektrycznej do gotowania.

Odczyty licznika energii elektrycznej są wykonywane co 6 miesięcy, a później płaci się rachunki oparte na poprzednich odczytach. Jeśli Twoje zużycie jest poniżej średniej, otrzymasz zwrot nadpłaconej różnicy, natomiast w odwrotnym przypadku, będziesz musiał zapłacić wyrównanie.

Wszelkie inne rachunki (woda, gaz, kanalizacja) należy uregulować zazwyczaj raz na kwartał.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: