Wprowadzenie

Przegląd szwajcarskiego rynku nieruchomości

Wprowadzenie

Czy szwajcarski rynek nieruchomości to dobra inwestycja? Czy trudno jest znaleźć nieruchomość? Są to pytania, które Ty, jako potencjalny nabywca, powinieneś sobie zadać przed rozpoczęciem polowania na nieruchomości.

.

Zakup nieruchomości w Szwajcarii to długi i skomplikowany proces, który często się przeciaga w czasie, jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym rezydentem kraju.

Obywatele UE, którzy otrzymali pozwolenie na stały pobyt w Szwajcarii mogą nabywać nieruchomości bez ograniczeń. Obywatele UE, którzy nie są rezydentami, muszą uzyskać zezwolenie typu B, podczas gdy wszyscy inni nierezydenci potrzebują pozwolenia typu C. Dokumenty te mogą być trudne do uzyskania, gdyż istnieje szereg ograniczeń w ich wydawaniu i są rozprowadzane przez kanton. Największa liczba pozwoleń zarezerwowana jest dla ośrodków turystycznych. Specjalne zezwolenie muszą być nabywane, jeśli planujesz zakup ponad 3000 m² terenu.

Pomimo nieustannych wysiłków władz, w Szwajcarii dalej panuje niedobór mieszkań. Jeszcze trudniej jest znaleźć mieszkania przeznaczone na wynajem badź sprzedaż.

Łatwiej jest kupić nieruchomość we francuskich kantonów, gdzie jest więcej dostępnych mieszkań (szczególnie Vaud, który obejmuje obszary górskie). Najtrudniej zaś jest znaleźć mieszkania lub dom w Szwajcarii w następujących regionach: Genewa, Lozanna, Zurych, Berno.

Ceny nieruchomości w Szwajcarii:

Ceny nieruchomości są bardzo zróżnicowane w Szwajcarii, w zależności od lokalizacji i widoku. W Genewie, ceny dla kawalerek to wydatek około 100.000 franków szwajcarskich, trzy-pokojowe mieszkanie to już 400 tysięcy, a na zakup całego domu trzeba przeznaczyć nawet kilka milionów.

Nieruchomości z widokiem na jezioro lub góry są warte dużo więcej. Starsze budynki mają z reguły lepszą lokalizację i więcej uroku.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny rynkowe w Szwajcarii pozostają stałe i stabilne - podobnie jak cała gospodarka.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: