Transport publiczny w Szwajcarii

Podróż pociągiem, autobusem lub samolotem

Transport publiczny w Szwajcarii

Transport publiczny w Szwajcarii jest wysokiej jakości i słynie z punktualności. Do większości miejsc można dojechać pociągiem, autobusem, tramwajem lub promem.

Aby korzystać z szwajcarskiego transportu publicznego możesz zakupić GA (General Abonnement). GA jest ważne na okres jednego miesiąca, sześciu miesięcy lub roku. Istnieją też specjalne bilety, które upoważniają Cię do płacenia połowy ceny danej podróży. Osoby w wieku poniżej 25 lat mogą je nabyć, a potem przkeształcić w bilet G7 (Gleis 7), które zapewnia im bezpłatne podróże po godzinie 19. Możesz również kupować bilety na jeden przejazd, ale to będzie droższe.

Dostępne są również karnety na pociąg, dzięki którym będziesz mógł zaoszczędzić sporo pieniędzy. Są one ważne w całym kraju. Jeśli korzystasz z pociągów pospiesznych, pamiętaj, ze możesz zostać obciążony dodatkową opłatą, nawet jeśli masz GA.

Szwajcarski transport publiczny łączy główne miasta poprzez sieć pociągów InterCity, które kursują zwykle raz lub dwa razy na godzinę. Małe miejscowości połączone są za pomocą autobusów, znanych jako postcars, które są obsługiwane przez pocztę. Kursują one raz na godzinę od wczesnego rana do wczesnego wieczora.

Autobusy i pociągi są ​​dobrze połączone: dworce PKS są zawsze na dziedzińcu stacji kolejowej. Rozkłady jazdy pociągów i autobusów są koordynowane, aby ułatwić połączenia.

Pociągi

Głównym środkiem transportu w podróży w Szwajcarii pozostają pociągi. Pociągi są ​​obsługiwane przez Szwajcarskie Koleje Federalne (Schweizeirische Bundesbahnen / SBB, Chemins de Fer Fédéraux / CFF,Ferrovie Faderali Svizzeri / FFS ) i inne prywatne spółki kolejowe.

Szwajcaria słynie z najwyższej gęstości ruchu kolejowego w Europie, i z posiadania najwolniejszego szybkiego pociągu na świecie: Glacier Express. Glacier Express łączy Sankt Moritz z Zermatt i kursuje raz dziennie. Szwajcaria posiada również połączenie Golden Pass, łączące Montreux, Interlaken i Lucerny.

Lokomotywy parowe są czasami używane do wycieczek z przewodnikiem w Szwajcarii. Niektóre firmy oferują turystom panoramiczne autokary. Firmy te oferują również wycieczki piesze i całodniowe.

Lotniska

Istnieją trzy międzynarodowe porty lotnicze w Szwajcarii: w Zurychu-Kloten, w Genewie i w Bazylea-Miluza. Możesz dostać się do centralnej stacji kolejowej lub zajezdni tramwajowych za pomocą autobusów z lotniska. Lotniska w Zurychu i Genewie mają stacje kolejowe, które łączą wszystkie duże miasta.

Porty lotnicze Bern-Belpmoos i Lugano-Agno oferują loty do i z Europy. Jest 61 mniejszych lotnisk używanych w przypadku lotów krajowych.

Inne środki transportu publicznego

Promy są dostępne na wszystkich głównych jeziorach, a większość stacji kolejowych ma w ofercie rowery do wynajęcia. Taksówki są dostępne we wszystkich miastach, ale są one drogie, a koszty często podwajają się po godzinie 22. Metro jest dostępne tylko w Lozannie.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: