Import samochodu

Jak sprowadzić samochód do Szwajcarii?

Import samochodu

Jeśli jesteś właścicielem samochodu krócej niż sześć miesięcy, a chcesz zaimportować go do Szwajcarii, musisz zapłacić należne cło przewozowe. Jeśli jesteś właścicielem samochodu dłużej niż sześć miesięcy, nie musisz płacić cła przewozowego.

Import samochodu do Szwajcarii zaleca się w głównym punkcie kontroli granicznej. Mniejsze graniczne punkty nie zawsze są w stanie zapewnić przewóz samochodu, chyba że wcześniej byli powiadomieni.

Na początek musisz skontaktować się z urzędem celnym. Oni sporządzają sprawozdanie, które należy przedłożyć do kontroli technicznej. Należy również przedłożyć dokumentację potwierdzającą wartość samochodu i jego kraj pochodzenia. Możesz również zostać poproszony o przedstawienie zaświadczenia o zgodności danych.

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu krócej niż 6 miesięcy, powinieneś uregulować 4 podatki :

  • Cło – Ten podatek wylicza się na podstawie masy samochodu i pojemności silnika. Przed ważeniem samochodu, upewnij się, że usunąłeś z niego wszystkie bagaże i niestandardowe wyposażenie. Istnieje stały podatek na motocykle.
  • Podatki Vat i od konsumpcji – Oba podatki stanowią około 4% wartości samochodu.
  • Opłata za sprawozdanie organu celnego.

Jeśli chcesz zaimportować samochód, którego właścicielem jesteś przez ponad sześć miesięcy, będzie on uznany za część rzeczy osobistych. Aby uniknąć płacenia opłat celnych przewozowych orazu VAT-u, musisz wypełnić formularz wniosku o zezwolenie na transportruchomych pojazdów. Będziesz mógł prowadzić samochód z zagranicznymi tablicami przez jeden rok. W tym czasie, nie będzie Ci wolno go sprzedać, wydzierżawić lub wypożyczyć.

Miesiąc po zaimportowaniu samochodu, Urząd Rejestracji Silnikowej wyśle pismo informujace, że po roku samochód będzie musiał przejść urzędową kontroli pojazdów silnikowych na terenie Twojegp kantonu zamieszkania. Jeśli chcesz uzyskać szwajcarską tablicę rejestracyjną, samochód musi przejść tę samą kontrolę.

Zwolnienie z cła i Vat-u

Poniższe przypadki uprawniają do zwolnienia z cła przewozowego i Vat-u:

  • Import posagu ślubnego – jeśli samochód stanowi część dóbr nabytych przez nowożeńców
  • Import w celach spadkowych – jeśli samochód jest częścią spadku
  • Import zagranicznych dyplomatów – jeśli właściciel samochodu ma dyplomatyczne przywileje bądź imunitet.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: