Apteki

Porady przy zakupie lekarstw

Apteki

Lekarstwa można bez trudu nabyć w Twojej lokalnej aptece – którą łatwo rozpoznasz dzięki symbolowi zielonego krzyża na białym tle.

Aptek nie należy mylić z drogeriami (Drogerie), gdzie co najwyżej możesz kupić trochę syropu na kaszel lub inne leki, na które nie wymaga się recepty.

Na nagłe wypadki zawsze jest co najmniej jedna otwarta apteka w okolicy, codziennie, także w nocy. Zobacz naszą sekcję dotyczącą zagrożeń, aby uzyskać więcej szczegółów.

Istnieją dwa rodzaje leków: powszechnie dostępne oraz na receptę. Możesz dostać tylko leki na receptę, jeśli lekarz przepisał je na Rezept (na receptę). Następnie zabierz receptę do apteki i farmaceuta wyda Ci leki.

Płatności i zwrot poniesionych kosztów

Prawie jedna trzecia leków dopuszczonych do sprzedaży jest dostępna tylko na receptę. Koszt tych leków jest refundowany przez obowiązkowe podstawowe ubezpieczenie (Otrzymujesz zwrot 90% kosztów). Leki, które nie znajdują się na oficjalnej liście leków na receptę są opłacane przez pacjenta lub dodatkowe ubezpieczenie (jeśli je wcześniej wykupiłeś).

Sposób płatności za leki zależy od firmy ubezpieczeniowej. Większość firm zapewni Ci legitymację ubezpieczeniową, którą należy przedstawić w aptece. Apteka wystawia rachunek zakładowi ubezpieczeń, który z kolei wystawi Ci rachunek na 10% kosztów, które musisz zapłacić samemu. Niektórzy ubezpieczyciele (zazwyczaj Ci tańsi) wymagają, aby samemu zapłacić za leczenie. Dokonują zwrotu pieniędzy, kiedy przedstawisz im dowód zakupu leków.

Leki bez recepty nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Ponieważ leki w Szwajcarii należą do najdroższych w Europie, dobrze jest zaopatrzeć się w zapas leków przeciwbólowych, środków na przeziębienie itd. przed przyjazdem. Jeśli cierpisz na powtarzające się choroby takie jak katar sienny, astma czy migreny, upewnij się, że masz ze sobą zapas lekarstw na te dolegliwości w bagażu.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: