Wprowadzenie

Doktorzy, dentyści, szpitale

Wprowadzenie

Szwajcarski system opieki zdrowotnej zyskał reputację jednego z najlepszych na świecie. Rozwinięta jest sieć szpitali i lekarzy, listy oczekujących to rzadkie zjawisko, a placówki medyczne wyposażone są w najnowsze technologie. Jednak, jak w przypadku większości rzeczy w Szwajcarii, wysoka jakość ma cenę!

Leczenie niehospitalizacyjne jest zdominowane głównie przez prywatnych lekarzy i oddziały publicznych szpitali czy prywatnych klinik, z których korzystanie nie wymaga hospitalizacji. Zazwyczaj pacjenci mają wolną rękę, jeśli chodzi o wybór lekarza i mają nieograniczony, bezpośredni dostęp do specjalistów.

Lekarze

Możesz poszukać lekarzy (Arzt / médicin) w książce telefonicznej (yellow pages). Znajdziesz ich w dziale Allgemeine Medizin lub médicin général . Możesz też poszukać w Internecie pod adresem: www.doktor.ch . Jeśli potrzebujesz lekarza, który mówi w Twoim ojczystym języku, skontaktuj się z ambasadą lub konsulatem. Często są oni w stanie Ci pomóc w tej sprawie.

Kantony i gminy zapewniają w szkołach państwowych wizyty lekarza, który regularnie przeprowadza badania kontrolne, sprawdza stan odporności uczniów, organizuje programy szczepień, itp.

Szpitale

Szpitale ( Krankenhaus, Spital/hôpital) łatwo rozpoznać po białym „H” na niebieskim tle. Są one wymienione w książce telefonicznej w kategorii Spitäler lub hôpitaux. Poza nagłymi wypadkami, musisz zawsze być skierowany do szpitala przez Twojego lekarza. Zwykle powinieneś korzystać z usług szpitala w kantonie, w którym mieszkasz, ale są wyjątki od tej reguły

  W zależności od Twojego systemu ubezpieczeń, znajdziesz się albo w ogólnej sali z 2-4 łóżkami (opieka publiczna), pokoju dwuosobowym (półprywatna) lub w pokoju jednoosobowym (prywatna). Należy pamiętać, że podstawowe ubezpieczenie nie daje prawa wyboru lekarza. Może to być ważne, ponieważ tylko niektórzy lekarze komunikują się w Twoim języku.

Szpitale w Szwajcarii nie są tanie! Wszystkie opłaty w szpitalu muszą być opłacone przez Ciebie lub Twoją firmę ubezpieczeniową. „Darmowe leczenie” w Szwajcarii nie istnieje (nawet w nagłych wypadkach). Jeżeli od Ciebie zależy decyzja, czy iść do szpitala, najpierw skonsultuj się z firmą ubezpieczeniową.

Po wizycie w szpitalu lub u lekarza, otrzymasz rachunek, który należy uregulować w określonym terminie (zwykle około 30 dni). Następnie wyślij dowód zapłaty do Twojej firmy ubezpieczeniowej, która zwróci Ci odpowiedni odsetek kosztów zagwarantowany przez ubezpieczenie. Jeśli nie jesteś rezydentem w Szwajcarii i nie masz wystarczającego ubezpieczenia zdrowotnego, szpitale mogą zażądać złożenia depozytu na swoje przyjęcie, które może wynosić od 2 do 10 tysięcy franków szwajcarskich.

Opieka dentystyczna

  Opieka stomatologiczna jest zapewniana przez prywatne praktyki dentystyczne i publiczne kliniki dentystyczne. Pamiętaj, że leczenie zębów jest bardzo kosztowne w Szwajcarii, więc rozważ wykonanie kontroli stomatologicznej przed wyjazdem do Szwajcarii lub po powrocie do domu. Leczenie stomatologiczne nie jest objęte podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Ponieważ koszty leczenia są wygórowane w Szwajcarii, rozważ uzyskanie dodatkowego ubezpieczenia dentystycznego, jeśli zamierzać zatrzymać się w kraju przez dłuższą chwilę.

Domowa opieka medyczna

W ostatnich latach wzrosło znaczenie domowej opieki medycznej (Spitex). W ograniczonym zakresie, podstawowe ubezpieczenie obejmuje część tego typu usług. Odpowiedzialność za świadczenie tych usług należy do gmin, które często powierzają to zadanie prywatnym stowarzyszeniom i organizacjom.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: