Place du Bourg-de-Four

Jedno z najlepszych miejsc w Genewie

Place du Bourg-de-Four

Gdzie można znaleźć 80-letnią parę rozkoszującą się kawą po południu, biznesmena korzystającego z internetu za pośrednictwem Wi-Fi, matkę z córką na popołudniowym spacerze i grupę młodzieży zgromadzoną, by wspólnie uczyć się na zajęcia? Oczywiście na Place du Bourg-de-Four, najstarszym placu na Starym Mieście w Genewie.

Jedna rzecz na pewno nie zmieniła się na Place du Bourg-de-Four od czasów rzymskich. Nadal jest to centrum handlu i miejsce spotkań w Genewie. Pozostałości po starożytnej drodze, która prowadziła na południe Annecy i Lyon oraz na wschód do Włoch i Chablais zostały odnalezione zakopane w głębi placu. Kiedyś służył on jako miejsce rzymskiego forum i targu bydła, później stał się średniowiecznym rynkiem. Był także bezpieczną przystanią dla mas protestanckich uchodźców uciekających przed prześladowaniami w XVI wieku.

 Palais de Justice (Pałac Sprawiedliwości) został zbudowany na placu w 1707 roku. Później pełnił fukcję schronienia dla klasztoru Zakonu św Clare, a także mieścił szpital, aż do 1857 roku. W 1860 r. stawił się siedzibą sądów dzięki swojej XVIII-wiecznej restrukturyzacji. To wyjaśnia wiele skomplikowanych odmian stylów architektonicznych na placu, od średniowiecznych po nowoczesne, co nadaje mu niepowtarzalny urok.

 To skrzyżowanie w samym sercu Starego Miasta jest skarbem wspaniałych kolekcji XVI-wiecznej architektury, a także dostojnych konstrukcji z XVII i XVIII wieku. Miejsce to ma niezwykły historyczny klimat, ale jest zarazem dynamiczne i otwarte na zmiany, jakie niesie przyszłość. Jeszcze dzisiaj gospodarze genewscy gromadzą się wokół XVIII-wiecznej kwitnącej fontanny Place du Bourg-de-Four. Mieszkańcy zbierają się, aby usiąść i napić się kawy, pójść na spacer lub chłonąć atmosferę tarasów kawiarnii wokół placu.

Nocne życie Place du Bourg-de-Four to tylko kolejny przykład potwierdzający ogromną rolę tego miejsca. Wśród sklepów z antykami, galerii sztuki, księgarni i sklepów turystycznych, ludzie w każdym wieku i z różnych środowisk gromadzą się na placu na drinka i rozpoczynają wieczór w jednej z wielu przyjaznych kawiarenek czy barów. Jednym z najbardziej znanych punktów spotkań jest La Clémence z dużym tarasem. Spotyka się tam bohema artystyczna, mieszczaństwi, a także elity. Każdy jest mile widziany i znajdzie swoje miejsce na Place du Bourg-de-Four.

Jak znaleźć Place du Bourg-de-Four?

Położony jest na skrzyżowaniu ulic Verdaine, Chaudronniers, Étienne-Dumont, l'Hôtel-de-Ville w centrum Genewy.

Restauracje w okolicy Place du Bourg-de-Four

Le Pied du Cochon, 4 Place du Bourg-de-Four, Tel: 022 310 4797022 310 4797

Wesoła mieszanka obfitych dań gości w karcie Au Pied de Cochon, w tym mięsiste specjalności z Lyonn i Genewy. Menu tego bistra jest bardzo smakowita i domowe jadło podawane jest przez kelnerów z muszkami.

 Chez Ma Cousine, 6 place du Bourg-de-Four, Tel: 00 41 22 310 96 96
 

Bezpretensjonalna obsługa i specjalność zakładu w postaci dania z kurczaka z rożna w sosie curry lub tajskim, który zawsze jest pyszny. Następnie spróbuj deserów, na widok których aż ślinka cieknie.

 Soupçon, 8 place du Bourg-de-Four, Tel : 00 41 22 318 37 37
 

Modny bar i restauracja oferująca lunche i kolacje. Dostępny jest szeroki wybór dań mięsnych, ryb oraz potraw wegetariańskich. Polecam niedzielny brunch w formie bufetu. Nie można mu się oprzeć

 Brasserie du Bourg de Four, Tel : 00 41 22 311 90 76

Polecany dla wegetarian

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: