Gospodarstwo domowe i rachunki

O co zadbać w trakcie przeprowadzki?

Gospodarstwo domowe i rachunki

Przy przenoszeniu się do nowego mieszkania w Szwajcarii często trzeba zająć się wieloma sprawami zupełnie inaczej niż w ojczystym kraju. Na dobry początek, skorzystaj z tej listy.

Rejestracja: Zazwyczaj można zgłosić prośbę o dostęp do energii elektrycznej, gazu i wody w lokalnym przedsiębiorstwie (Städtische Werke). W wielu przypadkach właściciel dokona rejestracji za ciebie, ale jesteś często zobowiązany do wpłacenia kaucji w wysokości do 250 CHF.
Energię elektryczną, gaz i wodę rozlicza się osobno bądź razem. Obliczenia dokonuje się z reguły raz na kwartał, a liczniki odczytywane są co sześć miesięcy. Podczas pierwszego kwartału, możesz więc zostać rozliczony na podstawie średniego zużycia.

Woda: Opłata za wodę jest pobierana na podstawie zużycia bądź wliczona w cena czynszu. W Szwajcarii woda jest raczej twarda, ale stosuje się liczne filtry w celu wyeliminowania, bądź zmiejszenia ilości wapnia (Kalk), które osiada się w elementach grzewczych oraz w garnkach i na patelniach.

Elektryczność: W Szwajcarii, prąd wypływa z gniazdek 220-voltowych przy 50 Hz AC. Pamiętaj, że uzywa się trzech różnych typów gniazd elektrycznych z 2, 3 lub 5 otworami. Prawdopodobnie, będziesz potrzebować adapterów.

Ogrzewanie: Większość mieszkań w Szwajcarii zaopatrzona jest w centralne ogrzewanie (Zentralheizung/ chauffage central), które jest wyłączane podczas cieplejszych miesięcy.

Utylizacja śmieci: W wielu szwajcarskich regionach należy wyrzucać śmieci w specjalnie do tego przeznaczonych workach na śmieci, w cenie 2-6 CHF za sztukę. Jeśli wyrzucasz śmieci w normalnych workach, prawdopodobnie namierzy Cię ,,detektyw od odpadów”. Będziesz zobowiązany do uiszczenia kary w wysokości 100 CHF. Pamiętaj: Jesteś w Szwajcarii!

Segregacja śmieci: Ze względu na rosnące obawy o środowisko, w Szwajcarii przyjął się recykling – segregacja śmieci, zamiast wrzucania ich wszystkich do jednego kosza. W każdym apartamentowcu znajduje się z reguły kilka koszy na różne rodzaje odpadów. Segregacja śmieci jest sumiennie przestrzegana przez Szwajcarów, a jej praktykowanie narzucone jest przez prawo.

Chemikalia: Śmieci zawierające silne chemikalia i trucizny (np.: baterie, olej silnikowy itp.) nie mogą być wyrzucane do normalnych pojemników. W Szwajcarii, istnieją specjalne magazyny na ten rodzaj śmieci.

Stare meble i duże urządzenia elektryczne są klasyfikowane jako Sperrmüll (odpady wielkogabarytowe) i odbierane są przez lokalne firmy wywożące śmieci w wyznaczonych terminach.

Stare buty i ubrania można zostawiać w kontenerach dostępnych na terenie całej Szwajcarii. Kilka razy do roku Czerwony Krzyż i inne instytucje namawiają obywateli do przekazania strarych ubrań na cele charytatywne. Kontakty do organizacji dostępne są w Internecie, książkach telefonicznych lub na najbliższej poczcie.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: