Pierwsze kroki

Jak skutecznie szukać mieszkania w Szwajcarii?

Pierwsze kroki

Szukanie lokum w Szwajcarii może być czasochłonnym i uciążliwym doświadczeniem. Bez względu na to, jakiego typu zakwaterowania szukasz, najlepiej daj sobie dużo czasu. W ten sposób rosną Twoje szanse na znalezienie odpowiedniego lokum w rozsądnej cenie.

Najlepiej rozpocząć poszukiwania jeszcze przed przybyciem do Szwajcarii lub zaplanować sobie odpowiednio dużą ilość czasu wolnego na miejscu przeznaczonego na znalezienie zakwaterowania. Jeśli planujesz przybycie z rodziną to zastanów się, czy wygodniej nie byłoby najpierw uzyskać lokum, a potem dopiero sprowadzić krewnych. Kiedy planujesz przyjazd indywidualny, to najlepszym rozwiązaniem byłoby pierwsze dni spędzić w hostelu, bądź u przyjaciół czy znajomych.

Jeżeli nie zamierzasz liczyć na swoje szczęście, mamy dla ciebie kilka wskazówek, jak szukać mieszkania. Przede wszystkim musisz mieć zdecydowane i konkretne pojęcie na temat, czego szukasz, w przeciwnym razie możesz zmarnować bardzo dużo czasu. Zapoznaj się z miejscem, w którym planujesz mieszkać – sprawdź jak działa system transportu, pytaj ludzi o opinie na temat różnych dzielnic.

Po przybyciu do Szwajcarii, niezbędne może okazać się tymczasowe zakwaterowanie na okres kilku tygodni lub nawet miesięcy przed znalezieniem czegoś na stałe. Wiele hoteli, hostali (ze śniadaniem wliczonym w cenę) oferuje zmniejszone stawki za pobyt dla gości długoterminowych (kilka tygodni – miesięcy).

Istnieje wiele różnych sposobów na poszukiwanie mieszkania. Jak to zwykle w życiu bywa, im więcej jest się w stanie zapłacić, np.: korzystając z pomocy agenta nieruchomości bądź specjalisty od przeprowadzek), tym łatwiejsze będzie znalezienie zakwaterowania.

W celu prowadzenia efektywnych poszukiwań, powinno się być obeznanym w zasadach najmu w Szwajcarii. Warto pamiętać, że poza czynszem, czasem należy uiszczać dodatkowe opłaty za wywóz śmieci, zużycie wody i energii czy koszty utrzymania porządku. Zobacz naszą sekcję o umowach, by zdobyć więcej informacji.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: