Rynek najmu

Czy trudno jest znaleźć zakwaterowanie?

Rynek najmu

W wielu regionach Szwajcarii niezwykle ciężko jest znaleźć zakwaterowanie w przystępnej cenie. W większych miastach, trudno znaleźć nawet drogie apartamenty.

Według danych z rządu Szwajcarskiego, przeciętne ceny najmu w Szwajcarii w 2010 roku wynosiły:

  • apartament 1-pokojowy: 709 CHF
  • apartament 2-pokojowy: 939 CHF
  • apartament 3-pokojowy: 1145 CHF
  • apartament 4-pokojowy: 1791 CHF

Oto dane w metrach kwadratowych:

  • 40 m²: 1100 CHF
  • 80 m²: 1900 - 2300 CHF
  • 120 m²: 2900 - 3000 CHF
  • 200 m²: 5200 - 5600 CHF

  Jednakże ceny najmu są znacznie wyższe od wymienionych w kantonach takich jak Bazylea, Genewa, Zurych, ponieważ zapotrzebowanie na mieszkania znacznie przekracza ich dostępność. Spodziewaj się, że znaczna część pensji będzie przeznaczona na uregulowanie czynszu.

Przygotuj się na otrzymanie nieumeblowanego zakwaterowania podczas wynajmu. Dosłownie ,,nieumeblowanego” - nie oczekuj lamp, żyrandoli, zasłon, czy jakichkolwiek innych mebli. Jednakże, wiele apartamentów jest wyposażonych w kuchenkę / piecyk, zwykle też piekarnik, lodówkę i czasem nawet w zmywarkę. Wspólne pralki są dostępne dla lokatorów większych bloków mieszkalnych. Znajdują się one w piwnicach bądź suterenach.

Dla wielu obcokrajowców przeprowadzka do szwajcarskich apartamentów okazuje się być sporym zaskoczeniem. Nie tylko muszą zaopatrzyć się we własne urządzenia zapewniające oświetlenie, czasem należy też kupić i zamontować wszystkie pozostałe urządzenia, począwszy od pralki, na zlewie kuchennym (!) kończąc. Jest to kosztowny proces, więc należy przygotować dodatkowe niemałe pieniądze z prywatnego budżetu na wyposażenie mieszkania.

Dla osób poszukujących zakwaterowania w częściowo bądź całkowicie umeblowanych apartamentach wynajmowanych ,,od zaraz” na relatywnie krótki okres czasu zakwaterowanie jest szczególnie drogie. Niełatwo jest również znaleźć mieszkania w przystępnych cenach dla dużych rodzin.

Kuchnia(za wyjątkiem Genewy), łazienka czy toaleta nie są wliczane w ilość pokoi w ogłoszeniach. Jednakże uwzględnia się je przy wyliczaniu metrażu mieszkania.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: