Dostęp do Internetu

Jak uzyskać dostęp do Internetu?

Dostęp do Internetu

W Szwajcarii działa wielu dostawców usług internetowych (ISP). Podczas Twojego pobytu, na pewno dostaniesz od nich niejedną płytę promocyjną, czy inne materiały reklamowe! Poza tym, wszystkie szkoły i uniwersytety mają dostęp do Internetu.

Podłączenie do Internetu jest dosyć proste w Szwajcarii, masz do wyboru: połączenie przez linię telefoniczną dial-up, ISDN, DSL i stałe łącze. Na zainstalowanie szybkiego łącza jak np. DSL, trzeba jednak poczekać trochę dłużej.

Dial-up

Większość dostawców usług internetowych oferuje dwa typy dostępu:

  • naliczanie minutowe, płacisz tyle, ile zużyjesz
  • pakiety na określoną ilość godzin płatne miesięcznie (cena najmniejszego to około 15€ miesięcznie)

Obydwie linie, analogowa i ISDN nadają się do uzyskania połączenia z Internetem. ISDN daje szybszy dostęp. Miesięczna opłata za linię ISDN jest nieco wyższa i będziesz potrzebował specjalnego modemu ISDN. W Szwajcarii ISDN jest bardzo popularne, ponieważ ponad połowa linii telefonicznych jest w niego wyposażona.

Ceny Internetu różnią się znacznie między sobą, więc warto się najpierw rozejrzeć. Wielu dostawców nawet nie wymaga rejestracji czy jakiegokolwiek zobowiązania - po prostu należy wybrać wyznaczony numer, aby nawiązać połączenie.

Szybki dostęp (DSL)

Jeśli chciałbyś mieć dostęp do Internetu o większej szybkości, rozważ założenie DSL (Digital Subscriber Line). Daje on 30-krotnie większą szybkość dostępu od linii analogowej.

DSL jest bez trudu dodawane do linii telefonicznej i zwykle nie wymaga zmian w okablowaniu w domu (ale może potrzebować dodatkowego okablowania komputerowego).

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: