Telefon stacjonarny

Jak uzyskać telefon domowy?

Telefon stacjonarny

Przy przeprowadzce do mieszkania, które było zajmowane wcześniej przez innych lokatorów można spodziewać się, że linia telefoniczna została już zainstalowana. Jej ponowne podłączenie jest prostym procesem trawającym 1-2 tygodnie.

Swisscom wciąż ma wyłączność na dystrybucję stacjonarnych linii telefonicznych. Jako obcokrajowiec bez pozwolenia typu C, możesz być zmuszony do zapłacenia kaucji w wysokości do 1000 CHF, zanim linia zostanie aktywowana. Depozyt zostanie Ci zwrócony wraz z odsetkami przy zakończeniu umowy.

Po przeniesieniu do nowego mieszkania, które nie posiada własnej linii telefonicznej, możesz być zmuszony do zapłacenia Swisscom za jej zainstalowanie. Można ją zamówić w najbliższym sklepie Swisscom lub za pomocą bezpłatnej infolinii pod numerem 0 800 880 113. Do Twojego domu przybędzie inżynier w celu zainstalowania linii. Bądź w domu o czasie, inżynier raczej się nie spózni i nie będzie na Ciebie czekał, co może oznaczać konieczność opłaty za ponowną wizytę.
Można wypożyczyć aparaty stacjonarne od Swisscom, ale jeśli przebywasz w Szwajcarii przez dłuższą chwilę, zakup własnego urządzenia będzie Ci się bardziej opłacał.

Linia analogowa lub ISDN

Przy instalowanie linii telefonicznej możesz wybrać między linią analogiczną lub połączeniem typu ISDN. ISDN jest popularny w Szwajcarii - prawie połowa linii telefoniczne jest w niego wyposażona. Poza większą prędkością połączenia do Internetu dial-up, ISDN umożliwia również korzystanie z wielu linii telefonicznych jednocześnie (możesz być online za pomocą dial-up podczas korzystania z telefonu).

Alternatywni dostawcy

Jeśli chcesz skorzystać z dostawcy usług telefonicznych niż Swisscom, zostaniesz poproszony najpierw o autoryzację, że jesteś już podłączony do sieci. W tym przypadku nie trzeba wybierać żadnych dodatkowych prefiksów, aby korzystać z alternatywnego operatora. Pamiętaj, że mimo wszystko dalej korzystasz z sieci Swisscom. Sprawdź więc dokładnie, czy rzeczywiście zostałeś podłączony do alternatywnego operatora.

Rachunek za telefon

Rachunek telefoniczny (Rechnung - Facture) jest wydawany co miesiąc, czy to przez Swisscom czy innego operatora. Zawiera ona opłaty za poprzedni miesiąc, oddzielone od połączeń krajowych i międzynarodowych. Można również poprosić o szczegółowe wykazy połączeń dołączane do rachunku – taka usługa jest dodatkowa płatna. Wszystkie opłaty za telefon podlegają podatkowi VAT, w wysokości 7,6%.

Jeśli chcesz uniknąć odłączenia linii telefonicznej, gdy zapomnisz opłacić rachunek, rozważ Dauerauftrag - mandat. Jest to nadanie polecenia dokonywania przelewu na dany rachunek. Kwota płatności za telefon będzie więc automatycznie potrącana co miesiąc z konta bankowego i odprowadzana do operatora.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: