Wybór

Co należy rozważyć przy podpisywaniu umowy o telefon komórkowy?

Wybór

Jeśli nie masz doktoratu z fizyki jądrowej, zrozumienie planów taryfowych różnych dostawców może być prawdziwym wyzwaniem.

Większość planów taryfowych jest skomplikowana i często ma na celu zdezorientowanie klienta, ale następujące wskazówki powinny Ci pomóc:

Zadaj sobie pytanie, kiedy dzwonisz (rano, w dzień lub wieczorem). Telefony na kartę bądź na kontrakt naliczają ceny połączenia według stawki godzinowej obądź mają uniwersalne ceny.

Stawka godzinowa dzieli dzień na kilka segmentów o różnych cenach połączeń za minutę. Ceny są znacznie niższe wcześnie rano i pod koniec dnia niż w czasie godzin pracy.

Stawka uniwersalna oferuje jedną cenę połączeń bez względu na czas jego wykonywania.

Zadaj sobie pytanie, gdzie dzwonisz najczęściej (telefony stacjonarne czy komórkowe). Istnieją różne stawki w zależności od tego, czy dzwonisz na telefon stacjonarny, na komórkę z tej samej firmy i na telefony komórkowe podlegające innym operatorom. Rozmowy z telefonami tego samego operatora są najtańsze podczas gdy połączenia z telefonami komórkowymi konkurencji są najdroższe, więc może warto dowiedzieć się, z czyich usług korzystają osoby, z którymi będziesz najczęściej w kontakcie.

Na kartę czy na abonament?

Jak w wielu innych europejskich krajach przy wyborze telefonu komórkowego decydujesz się na umowę na kartę, bądź na abonament.

Telefony na kartę: Telefon na kartę to bardzo elastyczne rozwiązanie, ponieważ płaci się za tyle, ile się używa. Jeśli w danym momencie potrzebujesz więcej czasu na rozmowy, po prostu kupujesz nową kartę, by doładować swoje konto.

Stawki za połączenia dla telefonów na kartę znacznie się obniżyły na przestrzeni lat. W niektórych przypadkach są one nawet niższe niż ceny obowiązujące telefony na abonament. Dzieje się tak dzięki pojawianiu się nowych usługodawców, takich jak M-Budget-Mobile, Coop Mobile.

yallo nie rozróżnia między Europą a resztą świata. Nasze ceny są korzystne w całym kraju i za granicą. Pamiętaj: rozmowy telefoniczne za granicą są tańsze od krajowych. Zajrzyj na www.yallo.ch , aby sprawdzić obecne stawki.

Abonament: Inną opcją jest podpisanie umowy na abonament. Oprócz konieczności regularnego płacenia rachunków, telefony na abonament mają wiele zalet : opłaty za rozmowy są czasem dużo niższe, i można dostać bardzo dobry i nowy telefon za niewielką opłatą. Zanim jednak podejmiesz decyzję, upewnij się, że przeczytałeś wszystkie warunki jak na przykład o miesięcznych opłatach ( Grundgebühr - prix mensuel), opłacie aktywacyjnej ( Verbindungskosten - coût de connexion) i minimalnym miesięcznym rachunku ( Minimalumsatz - consummation minimum). Długość standardowej umowy wynosi rok badź dwa lata. Jeśli się z niej wycofasz, prawie zawsze będziesz musiał zapłacić karę. Jeżeli nie jesteś pewien, jak długo zostaniesz w Szwajcarii, telefon na abonament może nie być rozwiązaniem dla Ciebie.

Telefony promocyjne:

Wszyscy operatorzy oferują telefony promocyjne. Jednak zdecydowanie się na taki telefon zazwyczaj oznacza minimalny okres umowy przez minimum rok lub dwa. Jeśli wyprowadzisz się z Szwajcarii póki umowa jeszcze nie wygasła, będziesz zobowiązany do dalszego płacenia rachunków.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: