Dostęp do Internetu

Operatorzy w Austrii

Dostęp do Internetu

W Austrii jest wielu operatorów internetowych. Aby mieć dostęp do sieci można skorzystać z kilku możliwości. Właściwie na wszystkich uniwersytetach i w większości szkół istnieje możliwość korzystania z Internetu.

Uzyskanie dostępu do Internetu nie stanowi w Austrii żadnego problemu. Mają Państwo następujące możliwości: Dial-up, ISDN, DSL, kabel oraz kartę UMTS. Dla szybszych połączeń, jakim jest, np. DSL, bądź kabel powinno się przyłącze wcześniej zaplanować. Najlepsze połączenie dla Państwa związane jest oczywiście z miejscem zamieszkania (np. nie wszędzie istnieje możliwość podłączenia przyłącza DSL), oraz z tym ile zamierzają Państwo przeznaczyć miesięcznie na dostęp do Internetu. Jeżeli dla Państwa bardzo ważna jest mobilność i elastyczność, najkorzystniej jest zaopatrzyć się w przyłącz UMTS, dzięki któremu będą mieli Państwo możliwość korzystania z Internetu o każdym czasie.

Dostęp do łącza Dial-up

Dial-up to jedno z najprostszych i najtańszych połączeń, jakie mogą Państwo sobie zamówić, ale niestety najwolniejsze. Aby uruchomić to połączenie potrzeba mieć podłączony telefon stacjonarny i konto dostępu u operatora. Jeżeli posiadają Państwo telefon stacjonarny można od razu używać tego łącza i tą opcję od razy uruchomić.

Operatorzy dial-up oferują dwie możliwości dostępu:

Zapłata za minutę, a więc tylko za czas, w którym Państwo rzeczywiście korzystają z łącza Umowa z operatorem na pewien określony okres czasu lub na określone możliwości połączeń ( usługa zaczyna się od 15 euro miesięcznie)

Przy odrobinie szczęścia możecie Państwo często otrzymać korzystne, promocyjne oferty. Moduł ISD oraz przewód analogowy może być stosowany przy każdym dial-up połączeniu. Podpięcie analogowe oferuje maximalną prędkość 56 kb/s. Z łączem ISD można uzyskać prędkość 64 Kb/s lub nawet podwoić tą prędkość używając przy tym obydwu łączy. Opłata miesięczna za łącze ISD jest wyższa i potrzeba dla tego typu podłączenia specjalnego modemu (szczegóły na ten temat znajda Państwo w naszym przewodniku w rozdziale Telefon). Dla łącza analogowego dial-up wymagany jest modem analogowy, który na stałe montowany jest w laptopach. Taryfy korzystania z Internetu są bardzo zróżnicowane, w tym celu należy się dokładnie doinformować. Wielu operatorów wymaga podpisania umowy. Koszty za dostęp do tego typu łącza wahają się od 15 cent za minutę i są doliczane do rachunku telefonicznego. Na rynku istnieją operatorzy, którzy oferują pełną gamę usług jak np.: Telekom Austria lub T-Online. Jednak przed podpisaniem umowy należy się z nią szczegółowo zapoznać, gdyż niektóre oferty wymagają podpisania 2 letniej umowy.

Dostęp do najszybszego łącza DSL

Jeżeli potrzebują Państwo bardzo szybkiego połączenia z Internetem, najkorzystniejsza ofertą wydaje się być łącze DSL (Digital Subscriber Line). Istnieje też łącze ADSL ( z szybkim Downloads i wolnym Uploads) oraz łącze XDSL z bardzo szybką możliwością przenoszenia danych w obydwu kierunkach.

Po zamówieniu łącza DSL z pewnością odwiedzi Państwa w domu technik, który zainstaluje modem DSL. W nowych typach budownictwa tego typu wejścia są już przygotowane i otrzymane przez pocztę łącze można samemu zamontować. Ceny korzystania z łącza DSL znacznie spadły w ostatnich latach. Obecnie istnieje bardzo korzystne stałe połączenie już za cenę 20 euro miesięcznie. Jednak umowę trzeba przeczytać tak dokładnie jak to jest zalecane przy łączu dial-up. Istnieje, bowiem możliwość wprowadzenia na pewien okres czasowy, bądź korzystanie z łącza tylko w wybranych porach dnia. Aby porównać oferty można skorzystać ze strony www.inode.at , jest to portal alternatywnych rozwiązań ISPs. Inni operatorzy używają często łączy telekomunikacji, co oznacza, że będą Państwo musieli zapłacić też abonament dla telekomunikacji.

Jako korzyść wynikającą z posiadania łącza DSL, należy wymienić możliwość telefonowania VIP (Voice over Internet Protocol). Inod oferuje korzystny kombi pakiet, gdzie mogą Państwo odbierać rozmowy telefoniczne także wtedy, gdy komputer jest wyłączony.

Taryfy VIP są o wiele korzystniejsze niż zwykłe taryfy telefoniczne.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: