Telefon komórkowy

Jak wybrać operatora

Telefon komórkowy

W Austrii na telefon komórkowy mówi się Handy. Prawie wszyscy ludzie używają komórek, ponieważ można wtedy telefonować poruszając się. Zasięg w metrze austriackim jest bardzo dobry.

W Austrii jest bardzo dużo operatorów telefonii komórkowej ( z pewnością więcej niż by się Państwo spodziewali w tak małym kraju):

  • A1: jest byłym operatorem państwowym. Mówi się, że to jedna z sieci o najlepszym zasięgu i najlepszej jakości świadczonych usług, które jednak mają swoją cenę. Jeżeli chcecie się Państwo dodzwonić do centrum informacyjnego trzeba wykazać dużą cierpliwość.
  • Orange: jest drugim co do wielkości operatorem telefonii komórkowej w Austrii. Orange jest zdania, że świadczy najlepsze usługi na rynku. Oferują bardzo dobre usługi roamingowe na terenie Europy.
  • Tele-Ring: jest operatorem dyskontowym. Firma ta stała już prawie na progu bankructwa, jednak stosując pewne chwyty marketingowe utrzymuje się na rynku. Operator ten atakuje duże firmy „bombami” cenowymi. Ceny są atrakcyjne, jednak jakość połączeń pozostawia wiele do życzenia.
  • T-Mobile: Sieć ta nazywała się wcześniej max.mobil, oferuje dobry zasięg i atrakcyjne ceny. Wiele Austriaków korzysta z tej sieci.
  • 3: To sieć firmy Hutchinson, która kontynuuje strategię multimedialną, a więc przez to oferuje telefony UMTS. Wewnątrz tej sieci można telefonować bardzo tanio a do tego korzystać z możliwości video, natomiast do innych sieci rozmowy są bardzo drogie.
  • Yess: To najnowszy operator na rynku. Wywołał wiele burzliwych reakcji, gdy na stronie internetowej podał wskazówki jak można odblokować kartę SIM i przejść do tej sieci. Oferuje korzystne ceny, ale bardzo kiepski serwis w wypadku, gdy potrzebujemy pomocy.

A więc jakiego operatora wybrać?

Dobre pytanie! Nie chodzi tylko o operatora, ale też o umowę i o wszelakie różnice, które są bardzo duże. Najlepiej oszacować ile Państwo zamierzają telefonować i dopiero wtedy porównać oferty. Należy też zwrócić uwagę na fakt, jakiej sieci używają Państwa znajomi. Jeżeli mają Państwo znajomych w tej samej sieci należy właśnie tę wybrać, aby móc bardzo tanio telefonować ( a nawet bezpłatnie) jak to jest w niektórych taryfach. Telefony komórkowe są w Austrii bardzo tanio do nabycia lub nawet za darmo, jeżeli zdecydują się Państwo podpisać przynajmniej roczną umowę. Za karty do telefonów płaci się około 25 euro i tyle samo otrzymujemy gratis jako bonus. Przy telefonach na kartę opłaty są dosyć wysokie, jednak nie występuje ryzyko, że otrzymamy wysoki rachunek, ponieważ ciągle musimy kontrolować stan naszego konta.

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: