Telefon

Telefonowanie w Austrii

Telefon

Rozmowa telefoniczna z Austrii za granice przebiega bardzo podobnie jak w wielu innych krajach. Praktycznie wszystkie kraje można wybierać bezpośrednio. Aby prowadzić rozmowę miejscowa nie potrzeba wyboru numeru kierunkowego.

Jeżeli odbieramy rozmowę telefoniczną, takie formy jak tylko słowo „hallo”, czy „tak” uchodzą w Austrii za niegrzeczne. Najlepiej zgłaszać się podając nazwisko. Naturalnie dla znajomych czy przyjaciół można podać tylko imię.

Numery kierunkowe

Aby wybrać austriacki numer telefonu istnieje następująca zasada:

  • Numer miejscowy w danym mieście lub okolicy wybieramy bezpośrednio, nie używając przy tym numeru kierunkowego
  • Jeżeli chcemy uzyskać połączenie z innym landem, należy najpierw wybrać numer kierunkowy. Przebywając w Austrii trzeba do wybranego numery wykręcić dodatkowo „0”, a następnie numer kierunkowy. ( na przykład 01 dla Wiednia lub 0316 dla Graz). Numery kierunkowe składają się od jednej do trzech cyfr. Austriacy będą podawać Państwu swój numer już z dodanym zerem!, co oznacza że nie potrzeba dodatkowo dołączać zera.
  • Aby z za granicy zadzwonić do Austrii potrzeba dodać międzynarodowy kod ( typowy 00), a następnie numer kierunkowy na Austrię 43. Jako następny wybiera się numer lokalny, ale już BEZ zera na początku. Zbyt skomplikowane? A więc przykład: 0043 316 123456 dla numeru 123456 w Graz.

Jeżeli wydaje się to Państwu zbyt trudne, proszę w każdym wypadku wybierać numer kierunkowy, wtedy na pewno zadziała.

Jeżeli dzwonicie Państwo z komórki na telefon stacjonarny trzeba koniecznie wybrać numer kierunkowy”0” Natomiast, jeżeli dzwonimy z komórki na komórkę, należy wybrać kierunkowy numer sieciowy. (0664 dla sieci A1, 0699 dla ONE, 0676 dla T-Mobile, 0650 dla Tele-Ring i 0660 dla 3). To nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ osoby podają swoje numery telefonów wraz z numerami operatorów.

Opłaty za rozmowy telefoniczne

Rynek telekomunikacyjny zmienia się bardzo szybko i dlatego nie sposób wymienić wszystkie najkorzystniejsze usługi i połączenia. Istnieje jednak kilka przesłanek, które ułatwią Państwu wybór. Jest zazwyczaj korzystnie, jeżeli rozmawia się w obrębie jednej sieci. Trzeba jednak uwzględniać, że istnieją alternatywne połączenia z telefonu stacjonarnego na stacjonarny. Rozmowy telefoniczne z telefonu komórkowego na stacjonarny ( i odwrotnie) są raczej drogie. SA różne pakiety, które oferują korzystne połączenia z telefonu komórkowego na stacjonarny, co jest bardzo korzystne np. podczas podróży. Wybór operatora jest jeszcze trudniejszy od czasu, gdy na rynku pojawił się operator Voice (Voice over Internet Protocol).

Dalsze czytanie

Czy ten artykuł pomoże?

Czy masz jakieś komentarze, aktualizacje lub pytania na ten temat? Zadaj je tutaj: